Formaldehyd

Formaldehyde

Formaldehyd pri kontakte s Vašou kožou môže spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.

Formaldehyd sa používa ako konzervant a dezinfekčný prostriedok v priemyselných výrobkoch aj v domácnosti.

Kde sa formaldehyd nachádza?

Formaldehyd je všadeprítomný alergén vyskytujúci sa v priemysle, v domácnosti a v medicíne. Táto zlúčenina je tiež prítomná v mnohých produktoch vrátane uvoľňovačov formaldehydu, polymerizovaných plastov, rezných kvapalinách, liekoch, prostriedkoch pre domácnosť, kozmetikách a detergentoch. V priemysle sa používa ako východiskový produkt pri výrobe umelých hmôt a živíc, predovšetkým na báze močoviny, fenolu a melamínu (Umacol, Umakart, tmel OB, bakelity, novolaky, rezoli a iné). Tieto syntetické živice sa potom používajú ako spojivo pre drevotrieskové dosky, na povrchové úpravy a ako izolačné peny. Z nich sa tiež vyrábajú rámy okuliarov, telefónne slúchadlá a pod.

Je súčasťou ustálovačov, suchého liehu a prostriedkov na ochranu rastlín a ničenie škodcov. Kozmetický priemysel používa nízke, ale účinné koncentrácie, ktoré neprekračujú 0,2 % a používajú sa takmer výlučne vo vodou zmývateľných („rinse-off“) výrobkoch. V posledných rokoch bol formaldehyd nahradený inými konzervanciami ako MCI/MI (Kathon CG®).

Príklady výrobkov:

Peny a izolácie na báze formaldehydu, používa sa na koncové opracovanie textilu a vláken, v konzervačných tekutinách, ako spojivo pre drevotrieskové dosky. Nachádza sa aj v chemikáliách na vyvolávanie filmu, v kovospracujúcom priemysle v lepidlách, toneroch, voskoch, farbách a čistiacich prostriedkoch.

V domácnosti sa formaldehyd nachádza v kozmetike (púdre, maskara, očné tiene a ceruzky), v krémoch, zvlhčovačoch, šampónoch, mydlách, v nekrčivých látkach. Nachádza sa v čistiacich prostriedkoch, voskoch, leštidlách, farbách a tiež vo výparoch z horiaceho dreva, uhlia, dreveného dreva, petroleja, v tabaku a v cigaretovom dyme.

Ako sa vyhnúť formaldehydu?

Pred použitím nového oblečenia alebo posteľnej bielizne ich niekoľko krát preperte v horúcej vode. Nekupujte oblečenie z nekrčivej látky. Používajte produkty o ktorých viete, že neobsahujú formaldehyd alebo látky, ktoré formaldehyd uvoľňujú. V prípade, že tieto informácie nenájdete, obráťte sa na výrobcu.

Pri práci s formaldehydom používajte rukavice

Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, zubárovi, kaderníkovi, že ste alergický/á na formaldehyd a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.

Načo si treba dávať pozor?

Vyhýbajte sa týmto látkam alebo zložkám:

• Formaldehyde alebo formalin

• Bronopol

• Diazolidinyl urea

• DMDMHydantoin

• Imidazolidinyl urea

• Tris nitro

• Quaternium15