Dostupnosť ambulancií bude veľmi zlá

Dostupnosť ambulancií bude veľmi zláImunológ a alergológ MUDr. Boris Hruškovič: Dostupnosť ambulancií bude veľmi zlá

Aktuálna téma, vydanie elektronického preukazu zdravotníckeho pracovníka. Už ho máte?
Nie, nemám. A o e-Health sa hovorí, že je veľmi pravdepodobné, že sa termíny nesplnia, respektíve aj funkčnosť je dosť spochybňovaná. Zatiaľ.

Prečo ste si zvolili medicínu? Čím vás oslovil odbor imuno-alergológia?
Robil som najskôr internistu, potom som si mal vybrať špecializáciu, uvažoval som o kardiológii alebo JIS-ke, a vtedy mi otec povedal, že imunológia a alergológia bude stále odbor priviazaný na intenzívku. Tak som si ju vybral. Imunológia je v podstate holistický odbor, ktorý sa človekom zaoberá od hlavy po päty, v nej nejde o vyčlenenie nejakého orgánu.

V porovnaní so zahraničím máme iné prípady ochorení, alergií alebo porúch imunitného systému? Alebo je to zhruba to isté?
V zahraničí som nepracoval, môžem vychádzať len z návštev zo zahraničných kongresov. Myslím si, že sme zahraničie dobehli. Pred 10-15 rokmi, keď som počúval o určitých typoch, hlavne o nejakých potravinových alergiách, špecifických, tak som si hovoril, že fúha, že aké tam majú diagnózy, také zaujímavé a podobne, ale teraz je všetko už aj u nás.

Sú pacienti chorľavejší v porovnaní so staršou generáciou?
Áno, deti. Detí pribúda viac, väčšinou to je otázka nástupu do kolektívneho zariadenia a predispozíciou, ak sú rodičia alergici, tak väčšinou aj dieťa. Alergia je do určitej miery súčasne aj nefunkčnosť imunity, takže nedá sa to brať len ako alergia samotná. Alebo potom je to imunodeficit, nevyzrievanie imunitného systému úplne dostatočne.

Je pravdou, že deti, ktoré nemajú až tak prehnanú hygienu, sú zdravšie?
Sú také teórie, ktoré vychádzajú z konkrétnej praxe. To sa týka detí, ktoré vyrastajú na farmách, kde dobytok, kravy, ovce, kozy ešte možno majú priamo v dome. Napríklad, keď idete do Schönbrunnu, tam nájdete klasický rakúsky hospodársky dom, čiže dole máte stajňu, hore nad tým bývate. Neviem, či vôbec u nás takéto niečo existuje. Ale ak by niekto choval dobytok doma a mal deti, malo by vychádzať až o 50 percent zníženie chorôb. Ale ak sa bavíme, že máte doma väčšiu špinu, lebo na druhej strane je tu chémia. Akým množstvom chémie sme obklopení? Čo všetko robí? Ešte aj spätne sa zistí, že látka, ktorú používam 10-20 rokov, čo robí. Takže áno, menej choré, ale takto simplexne to povedať, to by bolo ako všeliek, keby som začal hovoriť, že prosím vás, bol by som rád, keby vaše dieťa došlo nabudúce dobre špinavé, smradľavé, lebo to je moja liečba.

To zas nie…
Riešil som teraz poistné zmluvy, poistenie zodpovednosti škody na pacienta nejakým mojím zdravotníckym úkonom, a potom sa spomína aj všeobecná zodpovednosť. Aká všeobecná? Čo to je? Všeobecná neexistuje! Vždy je to konkrétne, vždy aj to konkrétne, čo sa pýtate, má konkrétnu odpoveď. Takže nie. Všeobecne sa nedá povedať, že sú zdravšie. Lebo doma musíte niečo konkrétne robiť, necháte aj plaziť deti v pieskovisku alebo …

alebo vonku po záhrade…
Môj otec vždy hovoril, že cesta z raja je už zavretá, späť sa do raja nedostaneme. A pokiaľ si ľudská civilizácia vybrala smer vývoja, aký si vybrala, tak ochorenie je daň za to. My sme milióny rokov žili v harmónii, v súzvuku, v komplexe celej prírody, ktorá sa volá zemeguľa, vesmír, akokoľvek to nazveme a za posledných 100-150 rokov sa človek veľmi výrazne vyčlenil technologizáciou spoločnosti, a tým ako si vytvára svoje prostredie. Teraz je veľa alternatívnych smerov, názorov. Mám veľa aj alternatívnych matiek, ktorých deti majú ťažký ekzém v 2-3 rokoch a v podstate tým alternatívnym prístupom ich poškodzujú. Keď horí oheň, treba zavolať hasičské autá a nie Davida Copperfielda. Keby sme si globálne povedali, že nasmerujeme vývoj ľudstva týmto smerom, lebo dokonca som na Nemcoch videl, že je tam filozofický alebo spoločenský názor, ktorý hovorí o tom, že vy by ste mali ísť do práce a pol času by ste mali tráviť tým, že máte záhradu, že si pole obrobíte, kozy, ovce, ako keby sa mal človek navrátiť k prírode. My sme mozog od seba odtrhli. Keď pôjdeme domov a tam máme okopávať zemiaky alebo pozbierať kukuricu, je to úplne niečo iné, ako keď si pozriete správy, čo sa napríklad udialo v Sýrii. Cesta je vrátiť sa sám k sebe, ale ide o celocivilizačný vývoj a neverím, že sa to niekedy uskutoční.

Pozornosť venujeme inde…
Radšej pôjdeme na Mars. Hovorí sa, že niekoľko násobne ide viac miliónov na vesmírny vývoj ako na poznanie alebo skúmanie oceánov a morí. Človek si povie, že radšej sa budem pozerať na Mars, ako keby som preskúmal oceány, čo tam je, ako vôbec funguje. Veď ešte stále sa nachádzajú nové živočíchy. Ide skôr o taký pohľad na von, a nie do vnútra, preto si myslím, že toto sa nezmení.

Čo urobí stres s organizmom, ak je ním vystavený týždeň, mesiac, dlhšie…?
Onkologické ochorenia, degeneratívne ochorenia, Parkinson, Alzheimer, kardiovaskulárne ochorenia, no a imunita.

Dajú sa niektoré alergie vyliečiť aj bez spolupráce lekára?
Áno, ale človek musí poznať, čo sa deje a musí vedieť s tým narábať. Napríklad v nemeckých školách, ktoré sú nazvem ich psychosomatické, dávajú dokopy aj spiritualitu. A vy keď sa pohybujete v tejto úrovni, viete rozpoznať, čo sa s vami deje alebo nedeje, a identifikovať spúšťače a urobiť si zrkadlo na seba. Človek musí byť na určitej úrovni poznania, aby to dokázal urobiť. Samozrejme existujú takí a dvíhajú prst, že dnešná medicína je len o predaji liekov a nie je o skutočnom hľadaní príčin chorôb, kde sa ja hlásim.

Určité jogurtové nápoje reklamujú tým, že vám zlepšia, zvýšia imunitu a podobne. Je to pravda?
Vy tomu veríte?

Nie.
Tak sa ma nepýtajte otázku, na ktorú poznáte odpoveď. A pritom ste laik.

Tak ľudia to očividne užívajú a myslia si, že je to účinné…
Dávam vitamín C napríklad v infúziách dokonca aj pre onkologických pacientov. Štúdie sú v druhej fáze a odborníci ešte nevedia úplne presne ako to funguje a ani dávkovacie schémy nie sú úplne jasné, ale vzhľadom k tomu, že liek vitamín C nikomu nepatrí, tak do výskumu sa dajú nájsť peniaze len cez externé zdroje. Farmaceutická firma to nezaplatí. A spotreba cytostatík prudko narastá, hoci len jedna tretina pacientov zaberá na cytostatiká, čo firmy vedia. S každým predpísaným cytostatikom je pomyslený kruh uzavretý, lebo však čo z toho aj ja mám a podobne. Tým chcem povedať, že komercia vždy bola v medicíne alebo v liečiteľstve, možno niekedy menej viditeľná. Ale toto je asi najjednoduchší alebo najširší sektor pre obchod. Keď niečomu dám skvelé meno a skvelo to odprezentujem, tak to bude zaručene trhák a trhá to kasy v obchodoch. Ale reálne to je podvod. Konkrétne laktobacily, zistilo sa, že za Uralom sa dožívajú dajme tomu 90-100 rokov, stravovanie ľudí na tomto území spočívalo hlavne v kyslomliečnych výrobkoch, tak sa postupne vydedukovalo, že by to malo nejaký vplyv na imunitu a ďalej sa to skúmalo. Ale stačí, keď si kúpite žinčicu, ktorá je fakt žinčica. Ja som zažil mlieko, ktoré keď sme naliali do pohára, dali ho hore na kredenc, tak do troch dní sme mali také kyslé mlieko, že sa lámalo. To je normálny proces kvasenia, kde to normálne vznikne a nemusíte riešiť nápoje z obchodu. Keď sa ma na to pacienti pýtajú, tak im toto poviem.

Slovensko patrí medzi európske krajiny s najvyššou spotrebou liekov. Naozaj sme takí chorí?
Neviem presne ten údaj, ale viem rozdiel medzi návštevnosťou lekárov za rok, u nás je 11 až 12 a na západe je to 6. Čiže polovica návštev. Pripisujem to zvyku. Od komunizmu nedošlo hlavne politicky a ani mentálne nebolo vysvetlené, že sa ľudia musia o seba starať. Však 90 pacientov mi príde a pýtam sa, či liek vtedy užívali, či ho doužívali alebo ako sa volá a oni nevedia. Nevedia mi povedať, čo im predpíšem pred pol rokom, ani pred mesiacom, musím to hľadať. Čiže vy máte zdravie nie v sebe, ale máte to v šuplíku, v kartotéke u lekára. Na druhej strane je tu nefunkčný systém ambulantnej starostlivosti. Vy neprídete k praktickému lekárovi, ktorý vám vyšetrí veľa vecí a potom vás nemusí posielať neviem až kam. Za komunizmu a potom to ešte pretrvalo, keď ste boli poslaný k imunológovi, museli ste mať už krčné vyšetrenie, základné krvné vyšetrenie, krvný obraz, eozinofily a imunoglobulíny a poprípade ešte röntgen dutín a až takto pacient mohol dôjsť k špecialistovi. Dnes to už neexistuje, preto je pacient pingpongovaný a miesto 1-2 lekárov musí navštíviť 10. Preto si nemyslím, že by sme boli chorejší. Len systém nie je funkčný.

Naučili sme sa aj na antibiotiká…
Rezistencia, ktorá vzniká pri nadužívaní antibiotík, bude problém. Hovorí sa, že prídeme do éry, kedy nebudú antibiotiká, ale budú baktérie, ktoré budú rezistentné na všetko a budú nás zabíjať. Napríklad v Nemecku sú prípady, kde popisujú reálne pacientov v nemocniciach, a nemajú ich čím liečiť.

Riešite aj očkovanie – očkovať alebo neočkovať?
Pokiaľ sa neobjavili osýpky v Rumunsku, všetci boli hrdinovia, ale keď sa začali spomínať… Je to však vec úradov a hlavného hygienika vôbec to vysvetľovať, lebo osýpky sa musia objaviť niekde, kde neočkujú, kde očkovanosť prudko klesla. Deti môžu zomrieť alebo sú vážne postihnuté. Zrazu cítite, že ste ohrození, ja by som svoje dieťa neriskoval. Môžeme sa baviť o tom, koľko, v akom veku, ale to je všetko tak nastavené a urobené, že pre imunitný systém očkovanie vyhovuje. Dá sa aj individuálne posunúť, ak je nejaký problém, väčšinou sa k tomu vyjadrujú imunológovia, ale vo väčšine prípadov, v 99 percentách, tam nie je dôvod prečo neočkovať. Ja svoje dieťa očkujem.

Len máme rôzne stránky, politikov, ktorí verejne podporujú neočkovanie…
Dnes je dôležité mať iný názor, byť svojský, preto máme všetci brady, potrebujeme sa odlišovať, niečím znamenať, musíme byť veľmi dôležitý. Lenže možno niekedy je lepšie byť málo dôležitý alebo vôbec nedôležitý. Treba si uvedomiť, že sme v rámci celého vesmíru úplne zanedbateľní. Skromnosť voči sebe pomáha. Ja tu nebojujem už s tými ľuďmi, lebo to je niekedy ako …

Momentálne sú aktuálne rokovania lekárov so zdravotnými poisťovňami – Dôverou a VšZP, …
Zúčastňujem sa na tom, participujem v skupine.

… snahou je zlepšiť situáciu v ambulanciách, lebo tá ambulantná sféra, je akosi na takom dne, vždy posledná.
Ambulantná sféra 25 rokov nedostala nikdy nič. A nikdy sa do žiadnych dlžôb nedostala, lebo to nesieme na vlastných pleciach. Ja som si za tieto priestory zobral úver 130 000 eur na seba, len preto aby som sa cítil v lepšom prostredí, samozrejme aj pacienti so mnou.

Ešte aj možnosť poplatkov bola zrušená, napríklad objednať sa na presný čas. Pomohlo by ambulanciám, keby sa poplatky vrátili?
To je politická otázka. Dajme tomu, že zdroje sú, ale nie sú správne a efektívne rozdeľované, tak treba nájsť, kde to uniká, nájsť systém, upratať to. Lenže to je v takom neporiadku, že za 20 rokov sa v zásade až tak veľmi veľa neurobilo. Isté je, že na zdravotnú starostlivosť, ktorá je deklarovaná, že má byť, jednoducho zdroje nie sú. Nie je mysliteľné, aby som svoj know-how, že sa tomu venujem 25 rokov, dostal za to zaplatené 4 eurá. Viete poisťovňa Dôvera vytvára zisk v priemere 80 miliónov ročne, riešilo sa to aj zákonom, že nemajú vytvoriť zisk, lebo to aj daňové úrady by mali potom vytvárať zisky asi. Bohužiaľ aj populácia lekárov starne, odchádzajú, o ambulancie nemá nikto záujem, lebo to nie je ani lukratívna robota, radšej sa zamestnám v nemocnici, kde mám istý plat, nulovú hmotnú zodpovednosť. Takže za pár rokov to pocíti každý pacient na Slovensku, že dostupnosť ambulancií bude veľmi zlá.

V ČR platí novela, vďaka ktorej zdravotným sestrám bude stačiť stredná zdravotná škola a jeden rok na odbornej škole. Privítali by ste takúto zmenu aj u nás?
Určite. V minulosti zdravotné sestry boli umelo dotlačené na vysoké školy, tým utrpela aj prax. Pretože väčšinou sestry išli robiť zdravotnú sestru aj z dôvodu, že nechcem ísť na vysokú školu, a že tá práca ich priťahovala, to si niekto vyberie ako povolanie, poslanie. Treba umožniť tým mladým dievčatám to isté, čo bolo. A hlavne my nemáme ani koho zamestnať. Požiadavky sestier sú už také, napríklad teraz som robil pohovory, že 1 300 až 1 500 brutto, to nemám šancu uplatniť bez toho, aby neboli nejaké poplatky.

Je problém nájsť do ambulancie zdravotnú sestru?
Poviem konkrétne našu skúsenosť z celého roku od apríla 2016 po máj 2017. Jedna stabilná sestra vtedy otehotnela a začali sme hľadať náhradu, prišlo a vystriedalo sa cca 15 sestier, jedna prišla na 3 dni a už neprišla, ďalšia bola mesiac a potom odišla s partnerom do iného mesta, odkiaľ pochádzala, atď. Posledná z nich v máji, ešte dorábala školu a súčasne začala pracovať na dohodu u nás. Nakoniec to skončili tým, že som zistil že bola veľmi agresívna, hlavne pri odberoch krvi u malých keď jej to nešlo, pichla ich aj 5x, jednoducho ich týrala – bola patologická osobnosť, musela odísť do hodiny keď som to zistil.
Práca sestry jej veľmi náročná a zodpovedná preto to musí byť osobnostne veľmi vyzreté osoba. A to je v dnešnej dobe veľkej fluktuácie veľmi zložité zabezpečiť.

Aký je rozdiel teraz a pred povinnosťou sestier mať vysokú školu?
Už som vlastne odpovedal v predchádzajúcej odpovedi, na škole až tak nezáleží. To že sa sestra plne, kvalifikovane naučí robiť svoju špecializovanú prácu trvá cca 1,5 roka.

Majú mladí lekári záujem o tento odbor?
Aj áno, ale musia mať väčšiu istotu svojej budúcnosti fungovania. Ale kým nájdem nejakého mladého lekára, ktorý prejaví záujem časom si odkúpiť i tú licenciu, to potrvá.

Ako trávite svoj voľný čas?
Napríklad so synom, alebo športom, otužovaním, čítaním, študovaním.

Jana Andelová