Alergia na potraviny

Potravinová alergia je nepríjemná v tom, že absolútna väčšina potravín je zložená z viacerých zložiek. Ak si dáte, napríklad, tortu, neviete, či ste alergickí na maslo v kréme, orechy, alebo múku. Situácia nemusí byť prehľadnejšia ani v prípade, že sa alergia objaví po požití orieškov. Je možné, že ste alergickí na orechy, ale aj na plesne – orechy môžu byť nekvalitne uskladnené.

Môže ísť aj o skríženú alergiu.

Tým, že nebýva ľahké zistiť, ktorá zložka potravy je v skutočnosti príčinou alergie sa často nedokážeme proti alergickej reakcii účinne brániť. Ak sa u vás objaví alergia na niektorú potravinu, musíte sa jej striktne vyhýbať. To však nebýva tak jednoduché. Napríklad ak ste alergickí na slnečnicové semená, nájdete ich v mnohých pekárenských výrobkoch. Alebo kto je alergický na mliečnu bielkovinu, nájde ju v chlebe, cukrovinkách, nátierkach… Často býva alergénom niektorá z umelo pridaných látok – farbivo, konzervačná látka, dochucovadlo.

Alergia na lieky

Aj podanie liekov môže vyvolať alergickú reakciu. Podobne, ako pri potravinovej alergii, je niekedy ťažké určiť, či ide o alergiu na účinnú látku v lieku, nosič, pomocné látky, či inú látku. V prípade akýchkoľvek neobvyklých, alebo neželaných reakcií po požití liekov sa obráťte na svojho lekára, môže ísť o alergiu, aj o vedľajšie účinky lieku.

Najčastejšie alergické reakcie sú na lieky zo skupín antibiotiká, antireumatiká, lieky „na bolesť“, lokálne anestetiká (napríklad lokálny mesocain)