Senná nádcha je ľudovým označením alergickej reakcie, alergickej nádchy. Názov „senná nádcha“ vznikol tak, že niektorí ľudia boli na poli pri práci so senom postihnutí nádchou. V skutočnosti je alergénom často peľ, môžu to však byť aj plesne, huby, roztoče, zvieratá i potraviny. Nech už je príčinou alergickej reakcie zvanej senná nádcha ktorýkoľvek alergén, nepodceňujte ju.

Senná nádcha strpčuje život. Ak ju nebudete liečiť, v 80% prípadoch prerastie časom do astmy. Preto je dôležité riešiť ju v spolupráci s lekárom.

Príznaky sennej nádchy: po vniknutí alergénov do nosa pocítite silné svrbenie, alebo dráždenie. Nasleduje séria kýchnutí (bežne 15 aj 30 kýchnutí tesne za sebou), ktorými sa telo snaží (márne) zbaviť alergénu. Za pár sekúnd na to sa objaví silná a riedka nádcha. Ak nádcha trvá dlhšie (napríklad na výlete počas peľovej sezóny) nos opuchne a nedá sa ním vôbec dýchať. To je príznakom prechodu do chronickej fázy. Senná nádcha značne znepríjemňuje život a často aj spánok. Senná nádcha býva často najhoršia ráno.

Neliečená senná nádcha môže zásadne strpčovať život. V akútnom stave kýchania je postihnutý človek bezmocný. Kdekoľvek práve je (práca, škola, šoférovanie) nádcha sa spustí reflexne. Kýchanie nemožno prerušiť, ani zastaviť, bežné je intenzívne kýchanie trvajúce aj niekoľko minút, následný prudký výtok z nosa takmer znemožňuje sústrediť sa na akúkoľvek činnosť. Následne je nos dlho upchaný, čo ruší. Zle liečená, alebo neliečená senná nádcha často vedie k poruchám spánku, kedy sa človek budí na upchaný nos, a cez deň je nevyspaný a unavený. To spôsobuje aj nedostatočný prísun kyslíka v noci je tiež veľmi nebezpečný pre ľudí, ktorí majú ťažkosti so srdcom.

Často si alergik samoordinuje rôzne uvoľňujúce kvapky do nosa, ktoré mu aspoň na chvíľu prinesú úľavu. No za pár minút je nos znova upchaný. Časté užívanie voľnopredajných uvoľňovacích kvapiek do nosa vedie k návyku až závislosti. Často používané týchto kvapiek časom paradoxne zhoršuje stav upchania nosa. Tento stav sa volá rhinitis medicamentosa – je spôsobená zneužívaním liekov znižujúcich prekrvenie nosovej sliznice. Preto sa odporúča tieto lieky užívať iba počas nealergickej nádchy, teda 5, maximálne 10 dní. Ak nádcha neprestáva, treba sa poradiť s lekárom, aký je dôvod nádchy, či upchatia nosa. Samoordinovanie uvoľňovacích liekov situáciu nevyrieši, len zhorší. Pri alergii sa bežné kvapky nehodí používať vôbec.

Príčinu upchania nosa dnes možno liečiť špeciálnymi liekmi, na to určenými. Preto je vhodné sennú nádchu riešiť s lekárom. Je to alergia a neoplatí sa ju bagatelizovať.

Ľudia sennú, alergickú nádchu často podceňujú, pretože „ako prišla, tak odíde“. Príznaky sezónnej alergickej nádchy sa často po opustení prostredia s alergénom takmer okamžite vytratia. Za pár minút je postihnutý celkom v poriadku, nikto by mu neveril, že ešte pred pár minútami nebol schopný práce, ani zábavy.

Žiaľ, postupom rokov sa neliečený človek s alergiou stáva alergickým na čoraz väčší počet alergénov. Sezónna nádcha časom začína byť celoročná. Časom sa začínajú objavovať časté zápaly prínosových dutín.

Skôr, než pôjdete k lekárovi, skúste si premyslieť, kedy máte s nádchou najviac ťažkostí. Pomôže to odhaliť jej príčinu. Niekto má sennú nádchu na jar, iný na jeseň. Nádcha môže byť viazaná na určité prostredie – posteľ, chalupa, práca v záhradke, po jedení ovocia, pri návšteve u známych, ktorí majú psa, alebo na pracovisku… Ak sa vám podarí nájsť spoločné znaky, kedy sa u vás prejaví „záchvat“ nádchy, pomôže to rýchlo odhaliť, aký alergén ju vyvoláva. V budúcnosti sa mu budete môcť vyhýbať.