DISBIO BASIC

Čo to je?

Balíček DISBIO BASIC je zameraný na vyšetrenie parametru „indikán“, mikrobiálnych metabolitov v moči a taktiež stanovenia pomeru mikroalbumín/kreatinín. Zmeny pH moču môžu byť spôsobené kompenzačnými a korekčnými činnosťami obličiek. Zvýšená hladina parametru – indikánu v moči je dôsledok bakteriálneho prerastania v tenkom čreve. Premnožené baktérie v tenkom čreve môžu byť taktiež spúšťačom syndrómu zvýšenej črevnej priepustnosti (ZIPS). U pacientov s bakteriálnym prerastaním sa môžu objaviť príznaky ako nevoľnosť, nadúvanie, vracanie, hnačky, podvýživa, strata hmotnosti, ktoré sú spôsobené radom mechanizmov. Črevný mikrobiálny rast sprevádza uvoľňovanie produktov metabolizmu, ktoré sa môžu vstrebávať z lumenu čreva a vylučovať močom. Zisťovanie zvýšených hladín týchto produktov je užitočným diagnostickým nástrojom pre pacientov s gastrointestinálnymi príznakmi. Analýza mikrobiálnych metabolitov z moču môže včas odhaliť príčinu neželaných symptómov. Pomer mikroalbumín/kreatinín je indikátorom včasného poškodenia obličiek a nezávislý rizikový faktor kardiovaskulárnych príhod.

Viac informácií:

Baktérie v tenkom čreve produkujú enzýmy, ktoré urýchľujú premenu tryptofánu na indol. Vstrebaný indol sa v pečeni premieňa na močom vylúčiteľnú formu. Tenké črevo je riedko osídlené baktériami a tak u zdravých jedincov je indikán prítomný v moči v nízkych koncentráciách. Zvýšená hladina indikánu v moči je ukazovateľom bakteriálneho prerastania v tenkom čreve.

MIKROBIÁLNE METABOLITY

Mikrobiota gastrointestinálneho traktu obsahuje 1014 životaschopných mikroorganizmov, je to 10-násobok počtu buniek v ľudskom tele. Črevná mikrobiota pozostáva z asi 1000 rôznych druhov a jeho hmotnosť je 1,5 až 2 kg. Črevný mikrobiálny rast sprevádza uvoľňovanie produktov metabolizmu, ktoré sa môžu absorbovať a vylučovať močom. Niektoré organické kyseliny sú známe ako špecifické produkty metabolického pôsobenia baktérií na diétne polyfenoly, neasimilované aminokyseliny alebo sacharidy. Gastrointestinálne alebo neurologické príznaky môžu byť dôsledkom podráždenia črevnej sliznice alebo systémovej distribúcie absorbovaných neurotoxických produktov. Detekcia abnormálne zvýšených hladín týchto produktov je užitočným diagnostickým nástrojom pre pacientov s gastrointestinálnymi alebo toxikologickými príznakmi.

Formic acid (kyselina mravčia) je produktom metán produkujúcich črevných baktérií. Acetic acid (kyselina octová) vzniká fermentáciou cukrov v hrubom čreve. Zvýšená hodnota Acetic acid poukazuje na nerovnováhu baktérií v hrubom čreve. Formic aj Acetic acid sú ukazovateľom premnoženia baktérií (metán produkujúcich baktérií) v čreve.

Tartaric acid (kyselina vínna) je produktom rozpadu kyseliny hyalurónovej. Štiepením kyseliny hyalurónovej (pôsobením enzýmov kvasiniek) vzniká kyselina vínna a arabinóza. Typickým prejavom pri premnožení kvasiniek sú bolesti kĺbov a svalov.

Medzi metabolity anaeróbnej glykolýzy patria Pyruvic acid (kyselina pyrohroznová) a 3-hydroxybutyric acid (3-hydroxymaslová kyselina). Pyruvic acid (kyselina pyrohroznová) je anaeróbny produkt rozkladu glukózy. Zvýšené hladiny kyseliny pyrohroznovej sú prejavom zvýšeného príjmu jednoduchých cukrov, čoho dôsledkom môže byť nerovnováha baktérií v tenkom čreve.

Metabolity Krebsovho cyklu – Citric acid (kyselina citrónová), Isocitric acid (kyselina izocitrónová), Succinic acid (kyselina jantárová)

Citric acid – Zvýšená hodnota môže byť spôsobená zvýšeným príjmom potravín obsahujúcich kyselinu citrónovú alebo výsledkom pôsobenia črevných baktérií. Ak sú hodnoty kyseliny citrónovej v moči nízke, môže dochádzať k tvorbe obličkové kamene. Kyselina citrónová má ochranný účinok proti obličkovým kameňom.

Zvýšená hodnota Succinic acid sa môže vyskytnúť pri infekcii alebo intestinálnej disbióze.

Zvýšená hodnota Succinic acid

Zvýšená hodnota Succinic acid

Mikroalbumín/kreatinín

Pomer mikroalbumín/kreatinín – indikátor včasného poškodenia obličiek, nezávislý rizikový faktor kardiovaskulárnych príhod. Funkčný test sa vykonáva z dvoch odberov (pred a po užití laktulózy). Vyhodnotenie pomeru mikroalbumín/kreatinín je dôležité na stanovenie funkčnosti obličiek. Prejavy spojené s poruchou funkčnosti obličiek môžu byť opuchy, zvýšený tlak.

Mikroalbumín/kreatinín

Pre koho je určený panel DISBIO BASIC?

Panel DISBIO BASIC sa vyšetruje z ranného moču. Uskutočňuje sa iba jeden odber hneď po prebudení. Je určený pre ľudí, ktorí majú problémy s trávením. Typické príznaky sú nafukovanie, netrávenie, zvýšená plynatosť, zvýšená chuť na sladké alebo nechutenstvo na mäso. Problémy s trávením sa následne prejavujú aj v kontrole hmotnosti (priberanie/chudnutie). Spúšťacím faktorom môžu byť dietetické chyby. Typickým príkladom je nadmerné užívanie proteínových preparátov pri cvičení. Disbióza má dopad aj na správanie. Časté sú úzkostné prejavy, časté zmeny nálad a poruchy spánku.